UkraineNOW

 

 

Искать


 

Четвер, 12 Грудень 2019 07:54

Всеукраїнський тиждень права: працівникам шахти «Тошківська» надані роз’яснення щодо додаткових гарантій трудового законодавства учасникам бойових дій

Оцените материал
(2 голосов)

Всеукраїнський тиждень права: працівникам шахти «Тошківська» надані роз’яснення щодо додаткових гарантій трудового законодавства учасникам бойових дій

    В рамках проведення Всеукраїнського тижня права у 2019р. головними державними інспекторами управління гірничого нагляду та управління з питань праці Головного управління Держпраці у Луганській області спільно з помічником директора з юридичних питань Відокремленого підрозділу «Шахта Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» під час відвідування шахти була проведена бесіда з працівниками підприємства щодо захисту їх прав в умовах роботи в зоні проведення Операції Об’єднаних сил на території Луганської області.
    Українським законодавством, в тому числі трудовим, визначено кілька категорій працівників, які мають додаткові пільги та гарантії. Серед них учасники антитерористичної операції/операції об’єднаних сил. Поняття «учасник АТО» в трудовому законодавстві відсутнє. Натомість у певних нормативно-правових актах містяться поняття «учасник бойових дій», «учасник війни». Ці категорії працівників мають право на додаткові гарантії, передбачені законодавством.
    Так, відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ (далі – Закон № 3551-ХІІ) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції (АТО), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення в порядку, встановленому законодавством.
    Учасник АТО отримує відповідне посвідчення, яке видається згідно з Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413.
    До нормативно-правової бази постійно вносяться зміни, що стосуються учасників АТО. Такий процес вдосконалення законодавства щодо військовослужбовців пов’язаний з викликами сьогодення, адже особи, які беруть участь в антитерористичній операції, з’явилися лише в 2014 р. Тож на кожному етапі трудового процесу, починаючи з працевлаштування та закінчуючи звільненням, учасникам АТО надаються додаткові гарантії на рівні з іншими працівниками.
    Одним із прикладів таких гарантій є надання їм переважного права на залишення на роботі. Згідно зі статтею 42 Кодексу законів про працю України у разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією й продуктивністю праці. У разі рівних умов продуктивності праці та кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема:
  • учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-ХІІ;
  • працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Прочитано 333 раз Последнее изменение Четвер, 12 Грудень 2019 08:11
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация