UkraineNOW

 

 

Искать


 

Середа, 19 Червень 2019 11:59

ГУ Держпраці інформує щодо залучення працівників до роботи у вихідні, святкові або неробочі дні

Оцените материал
(0 голосов)

ГУ Держпраці інформує щодо залучення працівників до роботи у вихідні, святкові або неробочі дні

    Головне управління Держпраці у Луганській області нагадує, що чинне трудове законодавство передбачає ряд гарантій при залученні працівників до роботи у вихідні, святкові або неробочі дні. За загальним правилом, визначеним частиною першою статті 71 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), робота у вихідні дні забороняється. Така заборона поширюється на залучення працівника до роботи не в загальний вихідний день — неділю, а у вихідний день конкретного працівника. Вихідні дні закріплено статтями 67-69 КЗпП.

    Перелік святкових і неробочих  днів встановлено статтею 73 КЗпП. Робота у ці дні не проводиться. Залучення працівників до роботи допускається у випадках та в порядку, передбачених статтею 71 КЗпП. Згідно зі статтею 72 КЗпП та частиною третьою статті 107 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

    Залучення працівників до роботи у вихідні дні провадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу (далі — власник).  Таким чином, для видання наказу про роботу у вихідний день необхідно мати:

  • фактичну підставу, передбачену частиною другою статті 71 КЗпП;
  • дозвіл профспілкової організації (профспілкового представника);
  • згоду сторін на спосіб компенсації роботи у вихідний день;
  • згоду працівника виконувати доручену роботу, якщо виконання такої роботи не обумовлено трудовим договором, крім випадків тимчасового переведення без згоди працівника.

    У наказі про роботу у вихідний день обов’язково зазначається: підстава залучення працівників до роботи; прізвища, імена, по батькові і посади всіх працівників, які працюватимуть у цей день; спосіб компенсації за роботу у вихідний день кожному. Наказ доводиться до відома всіх працівників, які залучаються до роботи у вихідний день.

    Оскільки залучення працівників до роботи у вихідний день (святковий, неробочий) день оформлюється наказом, то і надання компенсації (подвійна оплата або інший день відпочинку) за роботу в такий день також має оформлюватись наказом (розпорядженням) власника.

    Варто зауважити: якщо сторони виберуть грошову компенсацію, оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами статті 107 КЗпП, яка регулює оплату роботи у святкові та неробочі дні.

    Відповідно до частини першої статті 107 КЗпП робота у святковий та неробочий день оплачується в подвійному розмірі, залежно від умов оплати праці в такому порядку:

  • відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
  • працівникам, робота яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  • працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий та неробочий день провадилася в межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму. 

    При цьому, згідно з частиною другою статті 107 КЗпП, оплаті в подвійному розмірі підлягають тільки години, фактично відпрацьовані працівником у святковий чи неробочий день. Частина третя  статті 107 КЗпП також передбачає можливість надання працівнику, який працював у  святковий чи неробочий день, іншого дня відпочинку за його бажанням, проте слід урахувати, що інший день відпочинку надається працівнику тільки за наявності згоди сторін, оскільки законодавством не передбачено такий обов’язок власника. 

    Таким чином, спосіб компенсації роботи у вихідний день завжди визначається угодою сторін, а робота у святковий та неробочий день завжди оплачується в подвійному розмірі і лише по досягненні згоди сторін працівнику за його бажанням може бути надано інший день відпочинку.

 

Прочитано 372 раз Последнее изменение Середа, 19 Червень 2019 12:01
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация