UkraineNOW

 

 

Искать


 

Вівторок, 28 Травень 2019 05:27

ГУ Держпраці інформує щодо компенсації за невикористані дні відпустки

Оцените материал
(1 Голосовать)

ГУ Держпраці інформує щодо компенсації за невикористані дні відпустки

 

    Головне управління Держпраці у Луганській області нагадує, що державні гарантії права на відпустки визначені у Законі України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі – ЗУ «Про відпустки»). Згідно ЗУ «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

    Статтею 4 ЗУ «Про відпустки» встановлені такі види щорічних відпусток:

 1. Основна відпустка;
 2. Додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
 3. Додаткова відпустка за особливий характер праці;
 4. Інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

    Якщо працівник звільняється та в нього залишаються дні невикористаної щорічної відпустки, вони підлягають обов’язковій компенсації відповідно до вимог частини 1 статті 83 Кодексу законів про працю України (далі – КзпПУ), частини 1 статті 24 ЗУ «Про відпустки).

    В залежності від певних обставин, що виникають у процесі трудової діяльності працівника, законодавством про працю передбачено надання додаткових відпусток, а саме:

 • додаткової відпустки у зв'язку з навчанням;
 • творчої відпустки;
 • відпустки для підготовки та участі в змаганнях.

    Також, ЗУ «Про відпустки» доповнено ще одним видом додаткової відпустки окремим категоріям ветеранів війни та постраждалим учасникам Революції Гідності.

    Відповідно до ЗУ «Про відпустки» працівникам надаються соціальні відпустки:

 • у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • у зв'язку з усиновленням дитини;
 • відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

    Із зазначеного вище переліку видів додаткових та соціальних відпусток, у разі звільнення з роботи компенсуються тільки невикористані дні додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

    По кожному виду відпусток, які підлягають компенсації при звільненні, розрахунок невикористаних днів проводиться окремо.

    Отримати грошову компенсацію щорічної відпустки можливо й без звільнення з роботи. Частиною 4 статті 24 ЗУ «Про відпустки» та частиною 4 статті 83 КЗпПУ передбачено, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

    Тобто, за бажанням працівника після використання ним за робочий рік, за який надається відпустка, 24 календарних дні щорічної відпустки, за решту днів невикористаної щорічної відпустки за цей же робочий рік йому може бути виплачена грошова компенсація.

    Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи не належить до щорічних відпусток, передбачених статтею 4 ЗУ «Про відпустки», тому на неї не поширюються наведені вище умови компенсації щорічних відпусток під час трудової діяльності такого працівника.

Прочитано 191 раз Последнее изменение Понеділок, 27 Травень 2019 13:32
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация