Версия для печати
Вівторок, 16 Квітень 2019 12:25

ГУ Держпраці інформує про особливості використання праці неповнолітніх

Оцените материал
(0 голосов)

ГУ Держпраці інформує про особливості використання праці неповнолітніх

    Неповнолітні особи, тобто ті, що не досягли віку 18 років, у трудових відносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, однак в частині охорони праці, встановлення робочого часу, надання відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

    Згідно законодавства України, допускається прийняття на роботу лише тих неповнолітніх осіб, які вже досягли шістнадцяти років (частина перша статті 188 КЗпП). Але, як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює (усиновлювача, опікуна чи піклувальника), можуть прийматися на роботу й особи, які досягли п’ятнадцяти років. Мінімальним віком з якого особи допускаються до прийняття на роботу є чотирнадцять років. Проте згідно з частини третьої статті 188 КЗпП, це можливо лише при дотриманні наступних умов:

  1. Прийняттю на роботу у вказаному віці підлягають тільки учні загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних та середніх спеціальних навчальних закладів;
  2. Такі особи можуть виконувати лише легку роботу, що не заподіє шкоди їхньому здоров’ю;
  3. Їх робота не повинна порушувати процес навчання та має виконуватися виключно у вільний від навчання час (наприклад, під час канікул);
  4. Необхідна наявність згоди одного з батьків такої особи (чи особи, що їх замінює).

    Для реалізації неповнолітніми свого конституційного права на працю, для них встановлені певні гарантії при оформленні трудових відносин із роботодавцем. Так, згідно зі статтею 24 КЗпП України трудовий договір з неповнолітніми повинен обов’язково укладатися в письмовій формі. Для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється (стаття 26 КЗпП).

    Згідно статті 190 КЗпП України застосування праці неповнолітніх на важких умовах роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах забороняється на всіх підприємствах, установах і організаціях незалежно від форм власності і видів їх діяльності.

    З цією метою Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 березня 1994 року № 46, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 липня 1994 року за № 176/385.

     Встановлені також Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 березня 1996 року № 59, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 квітня 1996 року за № 183/1208.

    Забороняється залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні (стаття 192 КЗпП). При цьому нічним вважається час з десятої години вечора до шостої години ранку (частина третя статті 54 КЗпП); надурочними - роботи понад встановлену тривалість робочого дня (частина перша статті 62 КЗпП); вихідними - дні, які за належно затвердженим графіком роботи підприємства, є для працівника вільними від виконання його трудових обов’язків (статті 67 - 69 КЗпП).

     Для всіх працівників, які ще не досягли вісімнадцяти років, чинним законодавством встановлено скорочену тривалість робочого часу. Так, підлітки віком до шістнадцяти років не повинні працювати понад 24 години на тиждень, а працівники віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років - понад 36 годин на тиждень (пункт перший частини першої статті 51 КЗпП). Водночас, заробітна плата неповнолітнім працівникам при скороченій тривалості їх робочого часу виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій, які працюють у звичайному (повному) режимі робочого часу.

   Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини вищевказаної максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку, тобто 12 годинам на тиждень - для осіб у віці до шістнадцяти років, або 18 годинам на тиждень - для осіб у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років. Це передбачена законодавством максимальна тривалість неповного робочого часу для вказаної категорії працівників, тому й робота учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, оплачуватиметься пропорційно відпрацьованому часу - тобто, при вказаній тривалості робочого часу виплачуватися працівникам буде не повна тарифна ставка, а лише її половина.

    Відповідно до частини першої статті 195 КЗпП щорічні відпустки надаються неповнолітнім працівникам у зручний для них час (тобто, при складанні графіка відпусток роботодавець і профспілковий орган зобов’язаний враховувати побажання неповнолітнього працівника щодо часу надання йому відпустки). Тривалість же щорічної відпустки згідно частини другої статті 75 КЗпП та частини восьмої статті 6 Закону України “Про відпустки” становить для неповнолітніх працівників тридцять один календарний день, але після досягнення вісімнадцятирічного віку, щорічна основна відпустка обчислюватиметься вже з розрахунку двадцяти чотирьох календарних днів. Крім того, за перший рік роботи працівникам, молодшим вісімнадцяти років, мають бути надані, за їх заявою, до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві щорічні відпустки повної тривалості.

 

Прочитано 197 раз Последнее изменение Вівторок, 16 Квітень 2019 12:28
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии