UkraineNOW

 

 

Искать


 

Вівторок, 12 Лютий 2019 15:06

ГУ Держпраці інформує про негативні наслідки неоформлених трудових відносин для працівників та роботодавців

Оцените материал
(0 голосов)

ГУ Держпраці інформує про негативні наслідки неоформлених трудових відносин для працівників та роботодавців

    Важливим напрямом діяльності Головного управління Держпраці у Луганській області є належний захист трудових прав працівників, детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин.

    У нинішніх кризових умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

    Незважаючи на роз’яснення у засобах масової інформації та вимоги діючого законодавства, оформлення найманих працівників належним чином на сьогодні є серйозною проблемою. На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості, не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і, перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

    Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до них надходять «чисті доходи». Коли вони самі надають згоду працювати на таких умовах, вони добровільно позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

    Легалізація заробітної плати актуальна з багатьох причин:

– збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в тому числі, до Пенсійного фонду України;

– соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.

    Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

– він не буде одержувати пенсію по віку;

– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;

– у нього немає права на відпустку;

– права на оплату тимчасової непрацездатності та допомоги по безробіттю;

– права не працювати у вихідний та святковий день, чи оплати праці у ці дні у подвійному розмірі;

– права на охорону праці;

– права на соціальне страхування.

    Здебільшого проблемним питанням щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, тобто підприємець, частково приховуючи прибуток від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

    Тому звертаємося до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців: вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають відпустки. Тим більше, згідно з Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” при офіційно нарахованій роботодавцем заробітній платі, ви стаєте застрахованою особою.

    З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

    Наголошуємо, що роботодавці зобов'язані своєчасно повідомляти Державну службу зайнятості України про наявність вакансій. Звіт за встановленою формою за наявності у роботодавця вакансії подається не пізніше трьох днів із дня її відкриття. Згідно підпункту 4 пункту 3 статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI — роботодавці зобов’язані своєчасно та у повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

    Головним управлінням Держпраці у Луганській області постійно проводиться робота щодо захисту прав застрахованих осіб, взаємодії та обміну інформацією з Пенсійним фондом України в Луганській області, органами Державної фіскальної служби України та іншими органами з питання детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення. 

    Звертаємо увагу, що у приміщенні Головного управління Держпраці у Луганській області створений інформаційно-консультативний (дорадницький) пункт, при управлінні з питань праці. Посадовими особами управління з питань праці надаються роз’яснення стосовно додержання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб на підприємствах та інше.

    З метою збільшення правової обізнаності громадян на сайті та офіційній сторінці у соціальній мережі «Фейсбук» Головного управління Держпраці у Луганській області розміщуються роз’яснювальні матеріали стосовно питань додержання законодавства про працю.

 

Прочитано 466 раз Последнее изменение Вівторок, 12 Лютий 2019 15:10
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация