Версия для печати
Вівторок, 16 Жовтень 2018 07:51

Інспектори ГУ Держпраці провели нараду з працівниками ТОВ «ВІАДУК» щодо безпеки під час роботи з ЕОМ

Оцените материал
(1 Голосовать)

Інспектори ГУ Держпраці провели нараду з працівниками ТОВ «ВІАДУК» щодо безпеки під час роботи з ЕОМ

   

    11 жовтня 2018 року інспекторами відділу державного нагляду в хімічній промисловості Управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці у Луганській області було проведено нараду на тему «Вимоги безпеки під час роботи з електронно-обчислювальними машинами» з працівниками ТОВ «ВІАДУК» (м. Сєвєродонецьк). В ході наради інспектори ГУ Держпраці озвучили та обговорили з присутніми наступну інформацію.

    Правила експлуатації електронно-обчислювальних машин (далі – ЕОМ) встановлюють вимоги безпеки та санітарно-гігієнічні вимоги до обладнання робочих місць користувачів ЕОМ і працівників, що виконують обслуговування, ремонт та налагодження ЕОМ, та роботи з застосуванням ЕОМ, відповідно до сучасного стану техніки та наукових досліджень у сфері безпечної організації робіт з експлуатації ЕОМ та з урахуванням положень міжнародних нормативно-правових актів з цих питань (директиви Ради Європейського союзу 90/270/ЄЕС, 89/391/ЄЕС, 89/654/ЄЕС, 89/655/ЄЕС, стандарти ISO, MPRII).

    Умови праці осіб, які працюють з ЕОМ, повинні відповідати I або II класу згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу.

    Приміщення з ЕОМ повинні мати природне і штучне освітлення відповідно до СНіП II-4-79 "Природне і штучне освітлення". Природне світло повинно проникати через бічні світло прорізи, зорієнтовані, як правило, на північ чи північний схід, і забезпечувати коефіцієнт природної освітленості (КПО) не нижче 1,5 %.

    Для забезпечення нормованих рівнів шуму у виробничих приміщеннях та на робочих місцях застосовуються шумопоглинальні засоби, вибір яких обґрунтовується спеціальними інженерно-акустичними розрахунками.

    Відеотермінали, ЕОМ, ПЕОМ, спеціальні периферійні пристрої ЕОМ та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ повинні відповідати вимогам чинних в Україні стандартів, нормативних актів з охорони праці. Відеотермінали, ЕОМ, ПЕОМ, спеціальні периферійні пристрої ЕОМ закордонного виробництва додатково повинні відповідати вимогам національних стандартів держав-виробників і мати відповідну позначку на корпусі, в паспорті або іншій експлуатаційній документації.

    Організація робочого місця користувача відео терміналу та ЕОМ повинна забезпечувати відповідність усіх елементів робочого місця та їх розташування ергономічним вимогам. Площа, виділена для одного робочого місця з відео терміналом або персональною ЕОМ, повинна складати не менше 6 кв. м, а обсяг - не менше 20 куб. м.

    Робочі місця з відео терміналами відносно світлових прорізів повинні розміщуватися так, щоб природне світло падало збоку, переважно зліва.

    При розміщенні робочих місць з відео терміналами та персональними ЕОМ необхідно дотримуватись таких вимог:

 • робочі місця з відео терміналами та персональними ЕОМ розміщуються на відстані не менше 1 м від стін зі світловими прорізами;
 • відстань між бічними поверхнями відео терміналів має бути не меншою за 1,2 м;
 • відстань між тильною поверхнею одного відео термінала та екраном іншого не повинна бути меншою 2,5 м;
 • прохід між рядами робочих місць має бути не меншим 1 м.

    Конструкція робочого місця користувача відео терміналу (при роботі сидячи) має забезпечувати підтримання оптимальної робочої пози з такими ергономічними характеристиками:

 • ступні ніг - на підлозі або на підставці для ніг;
 • стегна - в горизонтальній площині;
 • передпліччя - вертикально;
 • лікті - під кутом 70 - 90 град. до вертикальної площини;
 • зап'ястя зігнуті під кутом не більше 20 град. відносно горизонтальної площини, нахил голови - 15 - 20 град. відносно вертикальної площини.

    Висота робочої поверхні столу для відео терміналу має бути в межах 680 - 800 мм, а ширина - забезпечувати можливість виконання операцій в зоні досяжності моторного поля. Рекомендовані розміри столу: висота - 725 мм, ширина - 600 - 1400 мм, глибина - 800 - 1000 мм. Робочий стіл для відео терміналу повинен мати простір для ніг висотою не менше 600 мм, шириною не менше 500 мм, глибиною на рівні колін не менше 450 мм, на рівні витягнутої ноги - не менше 650 мм.

    Робоче сидіння (сидіння, стілець, крісло) користувача відео терміналу та персональної ЕОМ повинно мати такі основні елементи: сидіння, спинку та стаціонарні або знімні підлокітники. У конструкцію сидіння можуть бути введені додаткові елементи, що не є обов'язковими: підголівник та підставка для ніг. Робоче сидіння користувача відео терміналу та персональної ЕОМ повинно бути підйомно-поворотним, таким, що регулюється за висотою, кутом нахилу сидіння та спинки, за відстанню спинки до переднього краю сидіння, висотою підлокітників. Регулювання кожного параметра має бути незалежним, плавним або ступінчатим, мати надійну фіксацію. Робоче місце з відео терміналом слід оснащувати пюпітром (тримачем) для документів, що легко переміщується. Пюпітр (тримач) для документів повинен бути рухомим та встановлюватись вертикально (або з нахилом) на тому ж рівні та відстані від очей користувача ЕОМ, що і відео термінал.

    Організація робочого місця, яке передбачає використання ЕОМ для управління технологічним обладнанням (станки з програмним управлінням, роботизовано технологічні комплекси, обладнання для гнучкого автоматизованого виробництва тощо), повинна передбачати:

 • достатній простір для людини-оператора;
 • вільну досяжність органів ручного управління в зоні моторного поля: відстань по висоті - 900 - 1330 мм, по глибині - 400 - 500 мм;
 • розташування екрана відео термінала в робочій зоні, яке забезпечувало б зручність зорового спостереження у вертикальній площині під кутом плюс-мінус 30 град. від лінії зору оператора, а також зручність використання відео термінала під час коригування керуючих програм одночасно з виконанням основних виробничих операцій.

    Також в ході наради було звернено увагу присутніх на обов’язки керівництва підприємства по втіленню заходів зі створення безпечних умов праці відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці», а також забезпечення виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці відносно прав робітників в області охорони праці.

    Завдяки проведенню цього заходу працівники ТОВ «ВІАДУК» мали змогу обговорити з інспекторами ГУ Держпраці актуальні питання з охорони праці під час роботи з електронно-обчислювальними машинами, оновити та доповнити свої знання з цієї теми.

                     

Прочитано 493 раз Последнее изменение Вівторок, 16 Жовтень 2018 07:59
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии