UkraineNOW

 

 

Искать


 

Автор

Автор

Автор-редактор статей

    22 жовтня 2020 року у Лисичанському міському центрі зайнятості за участю головного державного інспектора відділу державного нагляду в сфері трудових відносин управління з питань праці Головного управління Держпраці у Луганській області відбувся інформаційний вебінар та тему «Напрямки співпраці з центром зайнятості та шляхи вирішення кадрових питань, у т. ч. сезонних працівників в умовах карантину. Окремі  питання працевлаштування вразливих верст населення». 
    Роботадавцям були надані роз’яснення щодо легалізації найманої праці з сезонним/тимчасовим працівниками. Зазначено, що договору, який укладають із такими працівниками, властиві всі ознаки строкового трудового договору. 
    Нюанси таких трудових відносин регулюються  Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП України). Згідно зі ст. 23 КЗпП України укласти строковий трудовий договір можна як на визначений строк, установлений за погодженням сторін, так і на час виконання певної роботи. 
Трудовий договір із сезонним/тимчасовим працівником старше 18 років може бути укладено як в усній, так і в письмовій формі, а з неповнолітнім — тільки в письмовій формі (частина 5 статті  24 КЗпП України).
    При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи. У трудовому договорі з працівником можете встановити умови, що стосуються індивідуального режиму його роботи, матеріальної відповідальності, нерозголошення комерційної таємниці тощо.
    Оформляють укладення трудового договору наказом (розпорядженням) керівника про прийняття працівника на роботу. У ньому зазначають, що працівник прийнятий на сезонну/тимчасову роботу. З наказом (розпорядженням) працівника ознайомлюють під підпис.

    У Головному управлінні Держпраці у Луганській області створена спеціальна комісія та розпочато розслідування нещасного випадку з тяжкими наслідками, що стався з монтером колії у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Об’єднане господарство залізничного транспорту».

    Згідно повідомлення, для забезпечення габариту проїзду по колії, потерпілий самотужки поправляв заскладовані шпали та отримав травму верхньої кінцівки від падіння шпали на землю. Обставини та причини нещасного випадку будуть з’ясовані у ході спеціального розслідування.

    Часто люди звертаються до фахівців Головного управління Держпраці у Луганській області з питаннями: чи важлива атестація робочих місць? Навіщо її треба проводити? Тому, надаємо наступні роз’яснення.

    Атестацію робочих місць проводити потрібно. Але дотримуючись усіх нюансів відповідного процесу. Здається, усі учасники трудових відносин повинні розуміти, яку важливість і необхідність мають працівники для створення нешкідливих та безпечних умов праці, маючи своє особисте робоче місце. Проте, на практиці роботодавець не дуже турбується, і сам працівник повинен би бути обізнаним щодо умов праці на своєму робочому місці, особливо коли йдеться про професії зі Списків № 1 та № 2. Тому працівник отримає пенсію на пільгових умовах, лише при умові належного підтвердження.

    Головна мета атестації робочих місць за умовами праці регулює відносини між роботодавцями та працівниками в реалізації їх прав, щодо охорони здоров’я та безпечних умов праці, пільг та компенсацій за роботу в несприятливих умовах. Насправді промислові галузі без робочого місця для робітника не існують, звісно кожне з них потрібно зробити нешкідливим та з безпечними умовами праці. Або забезпечити належні компенсації.

    Це перед усім турбота роботодавця. Для вирішення цього питання він повинен вивчити та застосувати належним чином наступні нормативні акти:

    Постанову Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 1 серпня 1992 р. № 442;

    Методичні рекомендації, затверджені постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 р. № 41.

    Згідно ст. 7 Закону № 2694 встановлено право працівника на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці, право на безоплатне забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням.

Не проведення атестації робочих місць за умовами праці, або не своєчасне проведення призводить до відповідальності роботодавця. Отже, аби уникнути нервові потрясіння, та судові позови, керівники підприємств повинні виконувати відповідні вимоги законодавства. 

    У Головному управлінні Держпраці у Луганській області створена спеціальна комісія та розпочато розслідування гострого професійного захворювання - випадку інфікування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, що призвело до тяжких наслідків, яке сталося з лікарем – анестезіологом у Комунальному некомерційному підприємстві «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня» Сєвєродонецької міської ради.

    Спеціальне розслідування проводиться з урахуванням листа Держпраці від 18.03.2020року № 1978/2.3/8.1-20 «Про розслідування нещасних випадків в умовах запровадження карантинних заходів», листа від 07.04.2020 року №2480/1/3.5-20 «Щодо розслідування випадків ГРВІ (коронавірусної інфекції)» та листа МОЗ від 06.04.2020року № 01.01-05/02036.

    Головним управлінням Держпраці у Луганській області призначено комісію та проводиться спеціальне розслідування випадку смерті працівника під час виконання ним трудових обов’язків, який стався 18 жовтня з машиністом підземних установок Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».

    За попередньою інформацією, 18 вересня під час проведення підземних робіт машиніст підземних установок відчув себе зле. Працівники, які були поруч, викликали медичну сестру підземного здоровпункту, яка, прибувши на місце події, констатувала смерть потерпілого. Наразі, обставини та причини настання нещасного випадку з’ясовуються.

    16 жовтня 2020 року в Рубіжанському міському центрі зайнятості пройшла онлайн-конференція за допомогою програми ZOOM. Інспектори праці Головного управління Держпраці у Луганській області спільно зі спеціалістами центру зайнятості та представниками ДПС в Луганській області продовжують інформувати роботодавців про легалізацію трудових відносин та відповідальності за порушення чинного законодавства.

    В ході заходу роботодавці, які приєдналися до підключення, були поінформовані про загальні положення трудового законодавства. Обговорені питання про особливості трудових договорів, про важливості легалізації трудових відносин, сплати єдиного внеску в громадський соціальний захист.

    Так, звернено увагу, що згідно статті 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗПП) угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін - є трудовим договором.

    За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

    Недопущення до проведення заходу контролю з питань допуску працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин, створення перешкод у проведенні заходу - у шістнадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

    У Головному управлінні Держпраці у Луганській області створена спеціальна комісія та розпочато розслідування гострого професійного захворювання - випадку інфікування на гостру респіраторну хворобу COVID – 19, спричинену короновірусом SARS-CoV-2, що стався 06 жовтня 2020 року о 11 год. 20 хв. з лікарем-інфекціоністом інфекційного відділення центральної районної лікарні у Комунальному некомерційному підприємстві «Старобільське районне територіальне медичне об’єднання» Старобільської районної ради.

    Згідно повідомлення, потерпіла з 06 жовтня   2020 року знаходиться на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділені з діагнозом  позашпитальна нижньодолева двобічна полісегментарна пневмонія COVID -19. 06 жовтня 2020 року   була обстежена на COVID -19 методом ПЛР у ДУ «Луганський обласний лабораторний центр МОЗ України», результат обстеження - позитивний. Обставини та причини гострого професійного захворювання - випадку інфікування на гостру респіраторну хворобу COVID – 19, з’ясовуються.

    20 жовтня в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області відбулося засідання колегії за підсумками діяльності за 9 місяців поточного року.

    У роботі колегії взяли участь: заступник голови Луганської обласної державної адміністрації Катерина Безгинська, начальник головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова, керівництво та працівники ГУ ПФУ в Луганській області, заступник начальника Головного управління Держпраці у Луганській області Денис Рисухін.

    Під час заходу було оприлюднено статистичні данні щодо забезпечення виплатами пенсіонерів, середніх розмірів пенсійних виплат та роботу з обслуговування громадян, які зверталися до структурних підрозділів Головного управління ПФУ в Луганській області.

20201020 101024 1024x688

   20201020 1008250 1024x640

    Окремо було наголошено на тому, що органи Фонду області активно працювали в напрямку підвищення рівня обізнаності громадян з пенсійних питань, пропагували переваги електронних сервісів Пенсійного фонду України. І як наслідок, на сьогодні на відомчому вебпорталі зареєстровано 89,9 тис. користувачів з Луганської області, в т.ч. з початку року – понад 12 тис. осіб. Станом на 01 жовтня 2020 року надійшло 3466 звернень з типом  «Скан-копія трудової книжки», з них – 3022 унікальних. 106 осіб подали Анкети-заяви на автоматичне призначення пенсії, 71 особі (88,8 %) пенсію вже призначено.

    Наприкінці заходу заступник начальника Головного управління Держпраці у Луганській області Денис Рисухін та начальник головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова обговорили низку питань щодо подальшої співпраці Головних управлінь Держпраці та Пенсійного фонду України в Луганській області.

    З 20 жовтня 2020 року відповідно до плану роботи управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області розпочався розгляд підсумків виконання програми розвитку гірничих робіт за 9 місяців 2020 року по піднаглядним шахтам АТ «Лисичанськвугілля», а також розгляд проєктів планів розвитку гірничих робіт на 2021 рік.

    На розгляд запрошені генеральні та технічні директори АТ «Лисичанськвугілля», заступники генеральних директорів з охорони праці, директори шахт, фахівці і головні спеціалісти об’єднань та шахт.

    При розгляді звітів за 9 місяців 2020 року приділяється увага виконанню графіків та заходів щодо приведення умов праці до нормативних вимог.

    При розгляді проєктів планів розвитку гірничих робіт на 2021 рік звертається увага на відповідність розробленої програми проектам будівництва та реконструкції шахт і вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та охорони надр.

    За результатами розгляду в управлінні гірничого нагляду буде складено відповідний протокол та направлено генеральному директору АТ «Лисичанськвугілля» для вжиття заходів по усуненню виявлених недоліків для забезпечення безпечних умов праці на піднаглядних шахтах.

    19 жовтня 2020 року відбулася онлайн – нарада головного державного інспектора відділу державного нагляду в сфері трудових відносин управління з питань праці Головного управління Держпраці у Луганській області та інспектора праці Нижньодуванської селищної об’єднаної територіальної громади Сватівського району Луганської області.

    Під час проведення онлайн – наради було надано роз’яснення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (в редакції постанови Кабінету міністрів України від 04 грудня 2019 року № 1132 та від 08 липня 2020 року № 617) (далі – Порядок) щодо прав інспектора праці під час інспекційного відвідування.

    Відповідно до пункту 10 Порядку інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно мають право:

  1. Під час проведення інспекційних відвідувань за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;
  2. Ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об’єктом відвідування їх копії або витяги;
  3. Наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об’єкта відвідування, іншим особам, що володіють необхідною інформацією, запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;
  4. За наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;
  5. На надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;
  6. Фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
  7. Отримувати від органів державної влади, об’єктів відвідування інформацію та/або документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування.

Страница 1 из 84

Дополнительная информация