Искать


 

Вівторок, 08 Серпень 2017 06:55

ГУ Держпраці інформує про вимоги до безпеки експлуатації балонів

Оцените материал
(3 голосов)

ГУ Держпраці інформує про вимоги до безпеки експлуатації балонів

    Фахівцями Головного управління Держпраці у Луганській області нещодавно проведена позапланова перевірка одного з підприємств області, у зв’язку з настанням нещасного випадку на підприємстві, через що загинув його працівник. В ході перевірки співробітниками ГУ Держпраці були виявлені численні порушення під час експлуатації балонів зі стисненими газами.

    З метою попередження виробничого травматизму, нагадуємо основні вимоги безпечної експлуатації балонів зі стисненими та зрідженими газами.

   У виробничих процесах часто застосовують різноманітні балони, призначені для зберігання, перевезення та використання стиснених (азот, повітря, кисень, сірководень), зріджених (аміак, сірчистий ангідрид, діоксид вуглецю, фреон) чи розчинних (ацетилен) газів під тиском 0,6 15 МПа.

    Найчастішими причинами вибухів балонів є:

- удари або їх падіння, особливо при високих чи низьких температурах, оскільки у першому випадку різко зростає тиск у балоні за рахунок нагрівання газу, що міститься у ньому, а у другому - матеріал, з якого виготовлений балон, набуває крихкості;

- переповнення балона зрідженим газом без залишення вільного нормованого об'єму (біля 10% від усього об'єму балона);

- нагрівання балона сонячними променями чи іншими джерелами, що спричиняє збільшення тиску у ньому вище допустимого;

- помилкове використання балона, наприклад наповнення кисневого балона метаном;

- занадто швидке наповнення балона, яке також супроводжується різким нагріванням газу і, як наслідок, збільшенням тиску.

    Застосування спеціальних матеріалів і способів виготовлення, що підвищують механічну міцність балонів, обладнання запобіжними ковпаками й опірними башмаками підвищує їх безпеку. Балони виготовляють з вуглецевої та легованої сталі безшовними при тиску 3 МПа і вище, та зварними зі швами при меншому тиску.

Згідно п.10.1.4. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»  для запобігання неправильному використанню балонів, призначених для різних газів, вентилі мають різну різьбу (для кисню та інертних газів - праву, для горючих - ліву).

Крім того, відповідно до   п.10.1.8. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»  балони фарбують у різні кольори та наносять на них кольорові смуги та відповідні написи

                                                                                                 Маркування балонів

газ

Колір балона

Напис

Колір напису

Колір смуги

Азот

чорний

Азот

Жовтий

коричневий

Аміак

жовтий

Аміак

Чорний

----------------

Ацетилен

білий

Ацетилен

Червоний

----------------

Кисень

блакитний

Кисень

чорний

----------------

Повітря

чорний

Стиснене

повітря

білий

----------------

Сірчистий ангідрид

Чорний

Сірчистий ангідрид

білий

жовтий

    Згідно п.10.1.7. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»  на  верхній  сферичній частині  кожного металевого балона має бути вибито чітким нормативним  шрифтом такі інформаційні дані:

- товарний знак підприємства – виробника;

- номер балона;

- фактична маса порожнього балона;

- дві дати (місяць, рік) –виготовлення і наступного опосвідчення;

- робочий тиск (Рроб), МПа(кг/см2);

- пробний гідравлічний тиск (Рпроб), МПа (кг/см2);

- місткість балона (л);

- клеймо круглої форми діаметром 10мм (крім балонів місткістю  понад 55л) відділу контролю якості підприємства-виробника;

- номер стандарту (для балонів місткістю  понад 55л).

    Відповідно до  п.10.1.8. забороняється використання балонів на яких вибити не всі данні передбачені п.10.1.7. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

    При повторному огляді балонів, періодичність якого встановлює   таблиця 14  НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»,   не рідше ніж один раз у 5 років,  згідно   п.10.1.21   НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» при задовільних результатах підприємство, на якому проведений огляд, вибиває на балоні своє клеймо круглої форми діаметром 12 мм, дату проведеного і наступного огляду (в одному рядку з клеймом).

    Шифр клейма повинен мати чотири знаки одного розміру, розташовані в один ряд в кругу, і складатися з першої букви " У" (Украйна), двох цифр (цифрова частина шифра) і прописної букви українського алфавіту. Шифри  клейма утворюються трьома перестановками букв відносно цифр: буква перед чис- лом, після нього і між цифрами числа. Наприклад, для цифрової частини шифру 1 2 шифри клейма будуть наступними: УА12, УБ12, УВІ 2, У І 2 ... УЯ12; У12А, У12Б, У12В, У12Г ... У12Я; У1А2, У1Б2, У1В2, У1Г2 ... У1Я2. Кожна перестановка букви дає 24 шифри, всього 72 шифри клейма. Наприклад,  для Луганській області цифрова частина клейма  складається з цифр 45 або 46.

    Згідно п.10.1.40. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»  балони зберігаються і транспортуються з накрученими запобіжними ковпаками.

    Під час перевезення у горизонтальному положенні між балонами встановлюються підкладки із дерев'яних брусів з вирізаними гніздами, та одягаються мотузкові або гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон), на які балони опираються, при цьому вентилі балонів укладають в один бік. Перевезення балонів у вертикальному положенні здійснюють у спеціальних контейнерах або без них з використанням прокладок між балонами і стропувальним закріпленням від можливого падіння. При перевезенні балони захищають від прямої дії сонячних променів та атмосферних опадів. Наповнені та порожні балони в одному кузові транспортного  засобу перевозять у різних контейнерах.

    Ручне переміщення балонів відповідно до  п.10.1.41. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» здійснюють за допомогою спеціально пристосованих для цього візків або інших пристроїв.

    Відповідно до п.10.1.30. НПАОП 0.00 -1.59 -87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»  при зберіганні балонів необхідно їх розміщувати на відстані не менше 1 м від джерел тепла та на відстані не менше 5 м від джерел відкритого полум'я.

    Газові балони зберігаються як у спеціальних приміщеннях (складах), так і на відкритому повітрі за умови їх захисту від сонячних променів та дії атмосферних опадів.

    Заповнені та порожні балони, балони з різними газами (різного кольору) зберігаються окремо. Згідно відповідно до пп. 9.3.15. «Правил пожежної безпеки в Україні» наповнені балони  зберігаються у вертикальному положенні в спеціальних гніздах, клітках або огороджуються бар'єром для запобігання їх падінню (відповідно до пп. 9.3.16. Правил пожежної безпеки в Україні” – негорючим бар’єром висотою 1,5м). Балони без башмаків можуть зберігатись у горизонтальному положенні на дерев'яних рамах або стелажах.

    Згідно п.п.9.3.6-9.3.9 «Правил пожежної безпеки в Україні» до приміщень, де зберігаються балони, встановлюються такі вимоги:

- склади для зберігання балонів з горючими газами повинні бути одноповерховими і не мати горищ. У зазначених складах необхідно передбачати легкоскидні конструкції відповідно до СНиП 2.09.02-85* «Производственные здания»;

- покриття підлоги та рамп складів має бути виготовлене з матеріалів, що не утворюють іскор під час удару;

 - для захисту балонів від прямої дії сонячного проміння шибки віконних отворів складу слід зафарбовувати білою фарбою або обладнувати сонцезахисними пристроями;

- при зберіганні балонів на відкритих майданчиках споруди, які захищають їх від дії опадів та сонячного проміння, повинні бути з негорючих матеріалів.

    Не допускається зберігати разом з балонами вибухо - та пожежонебезпечні матеріали. Приміщення повинні добре вентилюватися. Електричні мережі повинні бути виконані в іскрозахисному варіанті. Балони з отруйними газами зберігають в спеціальних закритих приміщеннях. При обслуговуванні, переміщенні і транспортуванні балонів повинні виконуватись правила безпеки, що виключають можливість травмування людей та пошкодження балонів.

    Вентилі та редукційні клапани забезпечують відбір газу при більш низькому тиску, ніж у балоні, що запобігає вибуху балона при наповненні чи відборі.

    Випуск газів з балонів в ємності з меншим тиском повинен робитися через редуктор, призначений для цього газу і забарвлений у відповідний колір. Камера низького тиску редуктора повинна мати манометр і пружинний запобіжний клапан, відрегульований на відповідний дозволений тиск в місткості, в яку перепускається газ. I (п.10.1.32. «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»).

    Перевірка манометрів з опломбуванням або тавруванням проводиться не рідше одного разу на рік (п.5.3.11. «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»). 

 

Прочитано 288 раз
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация