Искать


 

Понеділок, 20 Березень 2017 11:36

Щодо надання роз’яснення вимог законодавства з питань ринкового нагляду

Оцените материал
(0 голосов)

Щодо надання роз’яснення вимог законодавства з питань ринкового нагляду

До Головного управління Держпраці у Луганській області надходять запити від суб’єктів підприємництва щодо необхідності проведення процедури оцінки відповідності продукції у разі виготовлення її для власних потреб та щодо необхідності включення опису засобів індивідуального захисту до Форми акта Н-5 розслідування нещасних випадків на виробництві.

Керуючись п. 2 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232 (далі – Порядок 1232) та Технічним регламентом засобів індивідуального захисту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 р. № 761 (далі – Технічний регламент) надає роз’яснення.

1. Згідно п. 3 ст. 2 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» положення цього Закону щодо ринкового нагляду застосовуються до продукції, яка виготовлена виробником для власних потреб, лише у тих випадках, коли дія законів України та виданих відповідно до них технічних регламентів, у яких містяться вимоги до продукції та її обігу на ринку, поширюється на таку продукцію.

Технічний регламент визначає вимоги до:

  • рівня безпеки засобів індивідуального захисту (далі – ЗІЗ),
  • процедури оцінки відповідності таким вимогам,
  • правил маркування Національним знаком відповідності;
  • введення ЗІЗ в обіг.

Порядок проведення процедури оцінки відповідності зазначено в п.п. 50 - 51 Технічного регламенту.

2. Згідно п. 14 Порядку - 1232, до обов’язків комісії з розслідування, у тому числі належить визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці.

           Відповідно до ДСТУ 2293-99 «Охорона праці. Терміни та визначення основних понять» під терміном «умови праці» розуміють - сукупність чинників виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на здоров'я і працездатність людини під час виконування нею трудових обов'язків.

           Визначення відповідності умов праці – це у тому числі і визначення наявності відповідних засобів, призначений для запобігання або зменшення впливу на працівника небезпечних і (або) шкідливих виробничих чинників, а саме ЗІЗ у конкретних умовах.

           Також, у додатку 3 «Форма акта Н-5» до Порядку 1232 у розділі 2 акту Н-5 зазначається, що у цьому розділі необхідно викласти висновок про відповідність нормативно-правовим актам стану об’єкта, дільниці, устаткування і матеріалів перед нещасним випадком.

           Враховуючі, що згідно ст. 27 Закону України «Про охорону праці» до нормативно-правових актів з охорони праці належать правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання у цьому розділі акту Н-5, комісії належить зазначати опис ЗІЗ потерпілого із зазначенням їх відповідності вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту.

          Також, у розділі 4 акту Н-5 необхідно надати висновок щодо забезпечення працівників ЗІЗ при виконання робіт, під час яких стався нещасний випадок. Такий висновок необхідно надавати з урахуванням вимог Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 р № 53.

З огляду на вищевказане, повідомляємо:

  1. Засоби індивідуального захисту, які виготовлені підприємством самостійно для власних потреб обов’язково повинні пройти процедуру оцінки відповідності вимогам Технічного регламенту.
  2. Опис ЗІЗ потерпілого в Акті проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 є обов’язковим, включно з інформацією про відповідність ЗІЗ вимогам Технічного регламенту.

Приклад 1:

На Товаристві з обмеженою відповідальністю «Перше хімічне обєднання» (м. Рубіжне, Луганська область) у вересні 2016 року стався нещасний випадок із тяжкими наслідками.

Під час відкривання люка залізничної цистерни стався хлопок в середині ємкості, в результаті чого під тиском стався викид сірчаної кислоти. Внаслідок нещасного випадку потерпілий отримав хімічні опіки сірчаною кислотою в області обличчя, обох верхніх кінцівок, тулуба, обох стегон, правої гомілки. Про цьому робітник був одягнений у наступні ЗІЗ: костюм кислотостійкий (артикул 0030), черевики юхтеві Е 765 (артикул 7205), шолом-маска ШМП (артикул 6200), рукавчики КЛС покриті червоним ПВХ (артикул 4250).

При вивченні документів, які підтверджують безпечність та правильність застосування ЗІЗ встановлено:

Увага!

  1. На черевики юхтеві Е 765, шолом-маска ШМП підприємством надано Декларації відповідності, які підтверджують їх безпечність.
  2. Рукавички КЛС покриті червоним ПВХ, призначені для захисту від фізичних і механічних ушкоджень, пов’язаних зі стиранням, різанням, розриванням та проколюванням (п. 1 ДСТУ ЕN 388:2005). Застосовуються такі рукавички при всіх видах робіт з технологічним обладнанням та інструментом у різних галузях промисловості. Звертаємо увагу, що ці рукавички захищають від механічних ушкоджень та не можуть захистити від хімічного впливу речовин. Тобто для вказаних робіт їх застосовувати заборонено.
  3. Стосовно костюма кислотостійкого встановлено, що цій продукції не проведена процедура оцінки відповідності засобу індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту, та введена в обіг продукція, яка порушує встановлені вимоги.

Таким чином підприємством видано потерпілому костюм кислотостійкий, який не відповідав вимогам безпеки та рукавиці, які не можуть захистити від хімічного впливу речовин.

         Увага!

Застосування ЗІЗ, які не відповідають нормативним актам стало супутньою причиною травмування потерпілого.

Прочитано 329 раз
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация