Искать


 

Четвер, 18 Серпень 2016 12:12

Головне управління Держпраці приділяє особливу увагу проблемі легальної зайнятості

Оцените материал
(1 Голосовать)

 Головне управління Держпраці приділяє особливу увагу проблемі легальної зайнятості

    Одним з основних питань, якому приділяє особливу увагу Головне управління Держпраці у Луганській області є – легалізація праці та заробітної плати, адже на сьогодні в Україні, на жаль, ще не зжита практика отримання заробітної плати «в конвертах».
    Одним з превентивних заходів, спрямованих на поліпшення ситуації з легальною зайнятістю населення Луганської області – семінар на тему «Легальна зайнятість», який відбувся у Лисичанському міському центрі зайнятості 16 серпня.
   Згідно зі ст. 43 Конституції України  «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується…».
Громадяни мають розуміти: працюючи без укладення трудового договору, вони позбавляють себе трудового стажу, оплати відпустки, лікарняних листів, допомоги у разі отримання травми на виробництві та інших форм соціального захисту.
    Отримання заробітної плати «в конверті» – це, перш за все, удар по майбутніх пенсійних накопиченнях. Адже нарахування страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати.
    У разі звільнення, у випадку скорочення чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зіздоров'ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, або вони розраховуватимуться тільки з офіційної мінімальної заробітної плати.
Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску.
   Через відсутність підтверджуючих документів вразі трудового спору з роботодавцем неоформлені належним чином працівники не в змозі підтвердити свої права в судовому порядку.
Одним з головних атрибутів легальної зайнятості є укладання трудового договору.  Згідно статті 21 Кодексу законів про працю України, трудовий договір – угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
    Відповідно до статті 24 КЗпПУ трудовий договір укладається в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим. Укладення трудового договору оформлюється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.
    Форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю та Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 №260 (у редакції наказу від 14.10.2010 №320).
    Роботодавець, уклавши угоду з працівником, зобов'язаний створити належні та безпечні умови праці, виплачувати своєчасно заробітну плату у розмірах не нижче визначених чинним законодавством України та забезпечити соціальні гарантії відповідно до чинного законодавства про працю.
    У разі виявлення фактів порушення трудових відносин, щодо оплати праці нижче встановленого державою мінімального рівня, а також використання найманої праці без укладення трудового договору, до порушників застосовуються заходи адміністративної та кримінальної відповідальності.
    Відповідно до Закону України від 28 грудня 2014  р. № 77-VIII  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» були внесені зміни до статті 265 Кодексу законів про працю України щодо відповідальності за порушення законодавства про працю. Також 10 лютого 2016 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 № 55, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення». Таким чином, крім адміністративних, з’явились і фінансові санкції.
    Відтепер, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у розмірі 30 мінімальних зарплат, за кожного працівника (це 43500 грн.,якщо мінімальна зарплата 1450 грн.) за:
 • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору; оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
 • виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

Прочитано 591 раз
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация