Искать


 

Понеділок, 16 Травень 2016 10:29

ГУ Держпраці інформує: режим праці та відпочинку

Оцените материал
(0 голосов)

ГУ Держпраці інформує: режим праці та відпочинку

   Режим праці та відпочинку посідає важливе місце у системі охорони праці на кожному підприємстві. Нехтування цим режимом може призвести до зменшення працездатності робітників, їх перевтомлення, а це, у свою чергу, сприяє неналежному дотриманню правил охорони праці робітниками, що може призвести до нещасного випадку. Законодавчо питання встановлення режиму праці та відпочинку регулюється статтями 50-84 Кодексу законів про працю України.
   Режим праці та відпочинку - це встановлені для кожного виду робіт порядок чергування та тривалості періодів роботи і відпочинку, які підтримують високу працездатність, зберігають здоров'я працівників. Цей режим передбачає правильне чергування часу роботи з мікропаузами та перервами на відпочинок з урахуванням специфіки виробництва або виконуваних функцій.
   Режим праці і відпочинку протягом робочої зміни визначається такими факторами, як тривалість робочого дня, час початку і закінчення роботи, час надання і тривалість обідньої перерви, кількість і тривалість регламентованих перерв на відпочинок (макропауз), наявність мікропауз у трудовому процесі.
   Тижневий режим праці і відпочинку характеризується встановленою кількістю робочих днів і годин, порядком чергування днів роботи і відпочинку, чергуванням роботи в різні зміни.
Річний режим праці і відпочинку характеризується загальною кількістю днів і годин роботи, періодичністю і тривалістю основної і додаткових відпусток.
   Режим праці і відпочинку залежить від характеру виробничого процесу, тобто може бути однозмінним або багатозмінним, стандартним або нестандартним. Однак, у всіх випадках він повинен бути науково обгрунтованим, раціональним і відповідати таким вимогам:    
-  запобігати ранньому і надмірному розвитку втоми працівників;
- сприяти збереженню високої працездатності і оптимального функціонального стану організму працівників протягом зміни;
- забезпечувати високу продуктивність праці;
- сприяти ефективному відновленню фізіологічних функцій під час відпочинку.
   Ефективність режиму оцінюється критеріями працездатності і функціонального стану працівників, економічними та соціальними критеріями. Отже, дотримуючись на підприємстві правильного режиму праці та відпочинку, роботодавець забезпечує своїх співробітників одним із основних факторів, які впливають на якість роботи та охорону праці.

 

Прочитано 648 раз Последнее изменение Понеділок, 16 Травень 2016 10:31
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация