UkraineNOW

 

 

Искать


 

Вівторок, 04 Серпень 2020 08:22

Фахівці Головного управління Держпраці звертають увагу на безпеку праці в умовах високих температур навколишнього середовища

Оцените материал
(0 голосов)

    У літній період однією із загроз для здоров’я працівників є висока температура навколишнього середовища і, як наслідок, отримання ними теплових або сонячних ударів.

    Тепловий удар – це перегрів організму, пов'язаний із високою температурою, підвищеною вологістю повітря, дуже теплим одягом. Ознаки: шкіра обличчя червоніє, слизові оболонки стають сухими, настає різка слабкість, погіршується дихання, слабшає пульс.

    Сонячний удар – прямий вплив на тіло людини сонячного проміння. Ознаки: загальна слабкість, головний біль, нудота, блювота, іноді втрата свідомості.

    Згідно ст. 2 і 21 Кодексу законів про працю України, а також ст. 6 і 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-XII роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці згідно з положеннями нормативно-правових актів.

    Державні санітарні норми «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» ДСН 3.3.6.042-99, затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.199 № 42, регламентують норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень незалежно від їх форми власності та підпорядкування. Верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль), є температура +28 ºС.

    При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря плюс 35 за Цельсієм і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15 – 20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджувальних приміщеннях.

    При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4 – 5 годин і 1,5 – 2 години для осіб без спеціального одягу.

    Робота при температурі повітря більше 37 ºС відноситься  до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. 

    Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов: влаштування жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту (необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин). В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

    З метою профілактики зневоднення потрібно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС.

    Слід організувати раціональні режими праці та відпочинку згідно ДСН 3.3.6.042-99. Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28ºС не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Внутрішньо змінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10% робочого часу на кожні 2 ºС перевищення. Під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях з різницею температур повітря не більше 5 ºС, та не нижче +24…+25 С.

    Під час організації робіт у спеку керівникам робіт рекомендується запровадити наступні заходи:

 • забезпечити працівників спеціальним одягом відповідних розмірів (у т.ч. головними уборами – бажано з натуральних тканин), здійснювати контроль за їх використанням;
 • обмежити допуск до роботи в умовах підвищеної температури осіб молодше 25 і старше 40 років;
 • не допускати до роботи працівників у хворобливому або втомленому стані;
 • доукомплектувати медичні аптечки та забезпечити ними робочі місця;
 • провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару;
 • за можливості не проводити роботи на відкритому повітрі при температурі повітря вище 37°С; 
 • скласти розклад роботи так, щоб працівники регулярно відпочивали в охолоджуваних приміщеннях або у тіні. При виконанні важких робіт збільшувати перерви, регулювати графік роботи, зміщуючи час роботи у більш прохолодний період доби, додати кількість технологічних перерв;
 • зменшити фізичне навантаження працівників, за можливості механізувати виробничий процес або залучати додаткових робітників;
 • забезпечити працівників на робочих місцях охолодженою питною водою, вітамінізованими напоями;
 • проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт із підвищеною небезпекою;
 • проводити постійний моніторинг погодних умов і при їх погіршенні негайно вживати відповідних заходів для поліпшення умов праці працюючих на відкритому повітрі.

Прочитано 205 раз Последнее изменение Вівторок, 04 Серпень 2020 08:24
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация