UkraineNOW

 

 

Искать


 

П'ятница, 05 Червень 2020 08:54

Головне управління Держпраці звертає увагу керівників медичних закладів на необхідність забезпечення працівників засобами індивідуального захисту

Оцените материал
(1 Голосовать)

    У боротьбі з коронавірусною пандемією, її поширенням та проявами в кожній постраждалій країні світу, в тому числі Україні, передову лінію оборони забезпечують медичні працівники. У таких умовах стає вкрай актуальним питання забезпечення медичних працівників засобами індивідуального захисту та правильність їх використання медиками.

    Для збереження здоров’я медичних працівників, керівники закладів охорони здоров’я повинні забезпечити необхідною кількістю засобів індивідуального захисту медичний персонал, згідно Методичних рекомендацій розрахунку кількості (запасу) засобів індивідуального захисту необхідних для забезпечення медичних працівників в період спалаху інфекційних хвороб, затверджених Наказом МОЗ України від 17.02.2020 № 366. Також важливо організовувати навчання працівників щодо правильного використання ЗІЗ. Під час таких навчань їх учасники мають засвоїти правила вибору, одягання, знімання та утилізації засобів індивідуального захисту. Також звертаємо увагу, що ЗІЗ, які використовують медичні працівники, повинні відповідати вимогам державних стандартів.

    До головних засобів індивідуального захисту медичних працівників відносяться:

 1. Маска. Призначена для зменшення виділення збудників інфекційних хвороб з дихальних шляхів.

    У яких випадках слід використовувати маску? Пацієнти із симптомами застуди або з підозрою на інфекцію, що передається краплинно-аерогенним шляхом, мають надягати маску – вона обмежить потенційне розповсюдження респіраторних виділень. Медичні працівники мають надягати маску, щоб захиститися під час надання медичної допомоги і за наявності ризику утворення великих крапель та бризок біологічних рідин пацієнта (кашель у пацієнта з бронхо-ектатичною хворобою легень, промивання хірургічної рани тощо). Медичні працівники мають надягати маску під час процедур і маніпуляцій, які вимагають стерильності, щоб захистити пацієнта від можливих інфекцій.
Також маску слід надягати: хворим, які мають респіраторні симптоми – кашель, нежить та здоровим людям, які перебувають у місцях великого скупчення, з метою додаткового захисту.
    Як правильно надягати маску? Закиньте гумки за вуха, розправте маску, щоб вона прикривала ніс та рот, обтисніть носову пластину. Не слід чіпати зовнішню частину маски руками. Якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком.
    Коли змінювати маску? Міняйте маску кожні чотири години. Обов’язково змініть маску, як тільки вона стала вологою. Увага! Не можна: використовувати маску повторно.
    Як безпечно знімати маску? Не торкайтеся до її зовнішньої поверхні – зніміть маску за гумки, згорніть і викиньте у смітник.

 1. Респіратор.
  Респіратори необхідно використовувати в таких випадках:
  – під час роботи з пацієнтами, що мають інфекції із повітряно-крапельним шляхом передавання, приміром: туберкульоз, кір, вітряну віспу тощо;
  – під час деяких процедур (бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахео-бронхіального дерева, збір мокротиння тощо).
  – для догляду за пацієнтами, що мають інфекцію з невідомими шляхами передавання;
  – під час догляду за пацієнтом з коронавірусною інфекцією.
  Правила надягання респіраторів:
  Довге волосся треба зібрати у хвіст, чоловікам – поголитися. Якщо носите окуляри, їх варто зняти, а руки обробити. Заведіть гумки на передню частину респіратора та просуньте долоню під ними. Прикладіть чашу респіратора до обличчя, верхню гумку перекиньте на потилицю, нижню – за вуха. Розправте респіратор на обличчі, обтисніть носову пластину пальцями обох рук. Перевірте, щоб гумки респіратора не перехрещувалися – для цього достатньо подивитися на себе в дзеркало.
  Робіть «тест долоні»
  – тримайте руки перед респіратором і зробіть різкий вдих або видих.
  – якщо відчули, що повітря проходить між респіратором та шкірою, треба поправити респіратор на обличчі
  Респіратори не забезпечують надійного захисту неголеним людям, а надто тим, хто має бороду.
      Під час догляду за хворими, які мають інфекції із контактним або краплинним шляхом передавання, зовнішня поверхня респіратора може забруднитися мікроорганізмами. Тому використовуйте їх одноразово.
      Заміна. Як і маску, респіратор необхідно замінити, щойно він став вологим. Виробники респіраторів, як правило, зазначають максимальний термін використання – не більше восьми годин безперервної роботи чи одна робоча зміна.
 2. Ізоляційний халат використовують для захисту шкіри та запобігання забрудненню одягу під час роботи.
     Вимоги до халатів:
  – мають бути завдовжки до середини литок;
  – мати довгі рукава;
  – бути світлих кольорів, щоб легше можна було ідентифікувати забруднення;
  – мати петлі для пальців або еластичні манжети, щоб рукави не закочувалися.
     Знімати халат необхідно акуратно, не торкаючись його зовнішньої поверхні. Потім згорнути та утилізувати. Після зняття халату слід обробити руки.
     Увага! Куртки, клінічні та лабораторні халати, які надягають поверх особистого одягу для зручності чи ідентифікації, не є засобами індивідуального захисту.
 3. Рукавички. За підозри чи підтвердженого випадку інфікування коронавірусом, медичним працівникам рекомендовано використовувати нестерильні нетальковані нітрилові рукавички з манжетою до середини передпліччя.
     Використовуйте рукавички в таких випадках:
  – коли є передбачуваний безпосередній контакт з кров’ю або іншими біологічними рідинами, слизовими оболонками та потенційно інфікованими матеріалами;
  – коли є безпосередній контакт із пацієнтами, які інфіковані патогенами, що передаються контактним шляхом;
  – під час роботи із потенційно забрудненим обладнанням і поверхнями, що використовують під час догляду за хворими.
      Увага! Рукавички заборонено мити чи обробляти дезінфектантами, щоб використовувати повторно. Адже при цьому втрачається цілісність їх  структури, а мікроорганізми не можуть бути абсолютно видалені з поверхні рукавичок.
  Рукавички надягають останніми з усіх ЗІЗ, обов’язково поверх манжетів халату.
      Як правильно знімати рукавички:
  – зачепіть її на рівні долоні іншою рукою в рукавичці та обережно зніміть;
  – тримайте зняту рукавичку іншою рукою в рукавичці;
  – просуньте пальці руки без рукавички на зап’ясті під рукавичку, що залишилася надягненою, та зніміть її, загорнувши над першою рукавичкою.
 4. Окуляри/захисний щиток.
      Звертаємо увагу, що персональні окуляри і контактні лінзи не є засобами індивідуального захисту для слизових оболонок очей. Для цього мають використовуватись спеціальні засоби. Зокрема, захисний щиток для обличчя виготовляється із прозорого пластику, щоб забезпечити добру видимість для пацієнта і медичного працівника. У нього має бути ремінець, що регулюється, для щільного прилягання до голови та зручного носіння, а також стійкість до запотівання. Захисні щитки бувають одно- та багаторазові.
      Захисні окуляри мають щільно прилягати до шкіри і мати гнучку рамку з ПВХ, що легко пристосовується до контурів обличчя та рівномірно тисне.
  Окуляри закривають очі та ділянки навколо, мають прозорі пластикові лінзи з покриттям від запотівання і захистом від подряпин. Ремінці, що регулюються, забезпечують міцне кріплення, щоб окуляри не зміщувалися під час клінічної діяльності. Захисні окуляри також бувають одно- чи багаторазові.
      Як безпечно зняти: захисні окуляри та щиток знімають за ремінець на потилиці або за кінцівки дужок і при цьому не торкаються їхньої передньої поверхні.

Прочитано 599 раз Последнее изменение П'ятница, 05 Червень 2020 09:03
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация