UkraineNOW

 

 

Искать


 

П'ятница, 29 Травень 2020 12:13

Випробування при прийнятті на роботу – фахівці Головного управління Держпраці надають роз’яснення

Оцените материал
(1 Голосовать)

    Відповідно до частини першої статті 26 Кодексу законів про працю України визначено, що при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

    Призначення випробування не залежить від кваліфікації і досвіду працівника. Його встановлюють, аби визначити придатність до виконання конкретної роботи.

       Однак передбачено категорії працівників, яким випробування під час прийняття на роботу не встановлюється. Це:

       - особи, які не досягли 18 років;

       - молоді робітники після закінчення професійних навчально-виховних закладів;

       - молоді спеціалісти після закінчення вищих навчальних закладів;

       - особи, звільнені в запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;

       - інваліди, направлені на роботу відповідно до рекомендацій медико-соціальної експертизи;

       - особи, обрані на посаду;

       - переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;

       - особи, які пройшли стажування під час прийняття на роботу з відривом від основної роботи;

       - вагітні жінки;

       - одинокі матері, які мають дитину віком до 14 років або дитину-інваліда;

       - особи, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;

       - тимчасові та сезонні робітники;

       - внутрішньо переміщені особи.

       Відповідно до частини першої статті 27 Кодексу законів про працю України, строк випробування при прийнятті на роботу не може перевищувати трьох місяців. В окремих випадках випробування може тривати шість місяців. Для встановлення працівникові такого строку випробування необхідна згода профспілкового комітету.

       У період випробування на працівників поширюється законодавство про працю, роботодавець повинен виконати визначені законом обов’язки, а саме: роз’яснити працівникові його права та обов’язки і поінформувати про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, права на пільги та компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства та колективного договору; ознайомити з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;  надати робоче місце, забезпечити працівника необхідними для роботи засобами. Факт ознайомлення працівник підтверджує своїм підписом.

     Відповідно до статті 28 Кодексу законів про працю України визначено, коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

     У разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.

     По закінченні випробування, спеціальний наказ (розпорядження) про остаточне прийняття особи, що пройшла випробування, видавати не потрібно.

     Оскільки звільнення відбувається з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, працівник не може бути звільнений у період його тимчасової непрацездатності, зокрема в день видачі листка непрацездатності. У день звільнення роботодавець має видати працівникові трудову книжку (отримання трудової книжки працівник засвідчує своїм підписом у відповідному журналі) та провести з ним повний розрахунок.

Прочитано 178 раз Последнее изменение П'ятница, 29 Травень 2020 12:16
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация