UkraineNOW

 

 

Искать


 

Вівторок, 13 Серпень 2019 08:33

ГУ Держпраці інформує. Праця неповнолітніх: основні гарантії

Оцените материал
(1 Голосовать)

ГУ Держпраці інформує. Праця неповнолітніх: основні гарантії


    У навчальних закладах тривають літні канікули, тож деякі учні та студенти у вільній час продовжують працювати. Головне управління Держпраці у Луганській області нагадує роботодавцям та неповнолітнім працівникам про основні гарантії трудового законодавства щодо праці неповнолітніх. 
   Згідно зі статтею 187 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), неповнолітніми є особи, що не досягли вісімнадцяти років. У трудових правовідносинах вони прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
    У той же час, статтею 32 Цивільного кодексу України встановлено, що неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років. Але, відповідно до статті 188 КЗпП, праця осіб молодше 14 років не допускається.
    При прийнятті на роботу неповнолітньої особи необхідно пам’ятати, що такій особі має виповнитись щонайменше 16 років, в іншому випадку вимагається обґрунтувати необхідність прийняття такої особи на роботу та до особової справи працівника долучити:
  1. Копію свідоцтва про народження (якщо ще не отриман паспорт);
  2. Згоду одного з батьків або особи, що його замінює — якщо особі від 14 до 16 років;
  3. Документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час — якщо особі від 14 до 15 років.
Прийняття на роботу і припинення трудових відносин
     Пунктом 5 частини 1 статті 24 КЗпП встановлено, що з неповнолітніми працівниками трудові договори обов’язково укладаються в письмовій формі. Обов’язковою умовою прийняття на роботу неповнолітніх є те, що неповнолітніх працівників повинні приймати на роботу лише після попереднього медичного огляду, у відповідності до статті 191 КЗпП.
    Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медичний огляд — щороку до досягнення ними 21 року, відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246. Відповідно до статті 169 КЗпП власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і щорічного обов'язкового медичного огляду відповідних осіб.
    Відповідно до частини 3 статті 26 КЗпП для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється.
    Кожна установа, організація та підприємство повинні вести відповідний облік неповнолітніх працівників, в якому зазначається дата їх народження (стаття 189 КЗпП).
Щодо підстав і порядку звільнення з роботи, розірвання трудового договору з неповнолітнім, зокрема й строкового, можливе на підставі вимоги батьків, усиновителів, піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю. Причиною вимоги про розірвання трудового договору з неповнолітнім може бути те, що дальше виконання трудових обов’язків неповнолітнім загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси (стаття 199 КЗпП).
    Згідно зі статтею 198 КЗпП розірвати трудовий договір з неповнолітнім працівником з ініціативи роботодавця можна тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей, при цьому звільняти неповнолітніх працівників можна лише у виняткових випадках, при цьому не допускається звільнення без працевлаштування з підстав, визначених пунктами 1, 2, 6 статті 40 КЗпП України.
Робочий час і час відпочинку
    Пунктом 1 частини першої статті 51 КЗпП України для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу:
  • особам від 16 до 18 років — до 36 годин на тиждень (включно);
  • особам від 15 до 16 років — до 24 годин на тиждень (включно);
  • учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул можуть працювати не більше 24 години на тиждень.
    Для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому пункту 1 статті 51 КЗпП для осіб відповідного віку.
    Заборонено:
  • залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні (статті 55, 63, 192 КЗпП, стаття 11 Закону України «Про охорону праці»);
  • застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (стаття 190 КЗпП, стаття 11 Закону України «Про охорону праці»);
  • залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (стаття 190 КЗпП, стаття 11 Закону України «Про охорону праці»). У статтях 43 та 52 Конституції України зазначено, що використання праці неповнолітніх на небезпечних для їх здоров’я роботах забороняється, а експлуатація дитини переслідується за законом.
Відпустки
    Статтею 75 КЗпП та частиною восьмою статті 6 Закону України «Про відпустки» встановлено, що для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час та може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві, установі, організації (стаття 195 КЗпП, стаття 10 Закону «Про відпустки»).  

 

Прочитано 282 раз Последнее изменение Вівторок, 13 Серпень 2019 08:38
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация