UkraineNOW

 

 

Искать


 

П'ятница, 18 Травень 2018 11:04

ГУ Держпраці інформує про правила відсторонення від роботи робітника у стадії алкогольного сп’яніння

Оцените материал
(0 голосов)

ГУ Держпраці інформує про правила відсторонення від роботи робітника у стадії алкогольного сп’яніння

    Як свідчить практика спеціальних розслідувань, які проведені у Головному управлінні Держпраці у Луганській області, трапляються випадки, коли потерпілий під час настання нещасного випадку знаходився у алкогольному сп’янінні і не був відсторонений від роботи.

    Наприклад, трубопровідник разом із іншими працівниками був направлений у відрядження для участі у підготовчих роботах щодо влаштування технологічного розриву магістрального нафтопроводу на транспорті підприємства.

    Під час руху до місця виконання робіт трубопровідник вживав пиво, після чого подав сигнал водієві автомобілю про необхідність зупинки, але водій продовжив рух бо дорожні умови не дозволяли зробити зупинку. Через деякий час трубопровідник подав другий звуковий сигнал. Водій зупинився та подав сигнал, який сповіщає пасажирів кунга про зупинку автомобілю. Не діждавши коли відчинять двері, трубопровідник самостійно відкрив двері, після відкриття дверей кунгу він втратив рівновагу та випав з кунгу на узбіччя дороги. Машиною швидкої допомоги потерпілого було доставлено до лікарні. Потерпілий перебував у відділенні інтенсивної терапії, але помер від отриманих травм. За висновками судово-медичної експертизи смерть настала внаслідок відкритої черепно-мозгової травми, множинних переломів склепіння та основи черепа.

    Слід зазначити, що у прикладі робітник став до роботи у тверезому стані, а вже на роботі вживав алкоголь, що призвело алкогольного сп’яніння. При хіміко-токсикологічному дослідженні крові трубопровідника визначено наявність етанолу, що відповідає алкогольному сп’янінню.

     Керівник цього трубопровідника не забезпечив контроль за дотриманням робітниками трудової і виробничої дісципліни, правил і інструкцій.

    Головне управління Держпраці у Луганській області рекомендує роботодавцям не послабляти контроль за дотриманням робітниками трудової і виробничої дісципліни, у разі виявлення у працівника алкогольного сп’яніння негайно вживати заходи впливу на порушника.

    Фактично кожнй нормативно – правовий акт з охорони праці містить вимоги щодо заборони перебування працівників у стані алкогольного сп’яніння на виробничих об’єктах.

    У разі виявлення працівника у стані алкогольного сп’яніння працівник підлягає обов’язковому відстороненню від виробничого процессу задля попередження випадків травмування, оскільки опиняється під загрозою життя як його самого так і оточуючих.

    Відсторонення від роботи не передбачає розірвання трудового договору та використовується як тимчасовий захід для прийняття остаточного рішення про можливість або неможливість виконання працівником передбаченої трудовим договором роботи.

    Конкретний порядок відсторонення працівника від роботи визначає відповідний розділ правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства. Чинне законодавство не зазначає, що роботодавець повинен погоджувати питання відсторонення працівника від роботи з представником профспілкової організації або уповноваженою найманими працівниками особою з питань охорони праці.

    Поширеною є думка, що перебування на роботі у стані алкогольного сп’яніння повинно підтверджуватись лише медичним висновком.

    Інколи вживання алкоголю та ознаки нетверезості бувають настільки очевидними, що піддавати працівника медичному огляду немає потреби.

    Факт, що працівник перебуває на роботі у стані алкогольного сп’яніння, може підтверджуватись усіма наявними видами доказів, а це означає, що для підтвердження достатньо показань свідків, що не суперечать одне одному та викликають довіру. Наприклад, відповідальна особа підприємства може оформлювати акт за підписом свідків – очевидців. У Акті відсторонення слід відмітити, чи бачили свідки особисто працівника, який перебував у нетверезому стані, які ознаки сп’яніння свідки спостерігали, дані про місце, обставини, причини відсторонення, час виявлення стану працівника та дату складання акта.

    Відсторонення приймається до дії після отримання доповідної записки уповноваженої посадової особи підприємства. До доповідної записки додається Акт відсторонення або пояснювальна записка відсторонювальної особи. Працівник вважається відстороненим з токого часу, який зазначено у документі відсторонення, за умови надання Доповідної записки до вищого керівника та відсутності документу встановленої форми, що заперечує факт причини відсторонення.

    Слід зазначити, якщо на підприємстві порядок відсторонення та посадових осіб, не визначено, відстороняти має право тільки роботодавець.

    У чинному законодавстві не йдеться про те, на який термін повинен бути відсторонений працівник у разі виявлення у нього алкогольного сп’яніння, але як мінімум він поинен бути відсторонений не одну робочу зміну.

    У разі настання нещасного випадку з особою, яка перебувала у стані алкогольного сп’яніння, на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» розмір одноразової допомоги може бути зменшено, зміну одноразової допомоги у випадку смерті не передбачено.

    Відповідно до ч. 3 – 4 п. 16 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232, обставинами, за яких нещасні випадки не визнаються такими , що пов’язані з виробництвом, є:

    - погіршення стану здоров’я внаслідок отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо), що підтверджено відповідним медичним висновком, якщо це не пов’язано із застосуванням таких речовин у виробничому процесі чи порушенням вимог щодо їх зберігання і транспортування, або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння, до настання нещасного випадку був відсторонений від роботи відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства або колективного договору;

    - алкогольне, токсичне чи наркотичне сп’яніння, не зумовлене виробничим процесом, що стало основною причиною нещасного випадку за відсутності технічних та організаційних причин його настання, що підтверджено відповідним медичнимвисновком;

    Слід пам’ятати, що відповідальність працівника настає лише у тому випадку, коли він перебуває у стані алкогольного сп’яніння на місці виконання роботи та у робочий час, або у іншомі місті де він перебуває за розпорядженням керівника робіт.

    Особливо це питання актуальне для працівників з ненормованим робочим днем, коли час перебування на роботі понад встановлену загальну тривалість вважається робочим і для них вживання алкогольних напоїв протягом ненормованого робочого дня можна вважати порушенням трудової дісципліни.

 

Прочитано 209 раз Последнее изменение П'ятница, 18 Травень 2018 11:07
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация