UkraineNOW

 

 

Искать


 

Субота, 05 Травень 2018 11:49

05 травня Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю

Оцените материал
(0 голосов)

05 травня Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю

    05 травня відзначається Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю. У цей день 1992 року люди з обмеженими можливостями з 17 країн одночасно провели перший Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації інвалідів. 
    Тож, ще раз надаємо роз’яснення щодо законодавчої бази стосовно  встановлення трудових прав, гарантій працюючим інвалідам в Україні, які регулюються Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП), Законом України «Про відпустки», Законом України «Про основи соціальної захищеності», Законом України «Про реабілітацію інвалідів».
    Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, що призвів до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. 
    Працевлаштовувати інвалідів зобов’язаний кожен роботодавець, виходячи з цілої низки правових норм і законів. Відповідно до статті 19 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для  підприємств,  установ,  організацій, у тому числі  підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних  осіб,  які  використовують найману працю, установлюється норматив  робочих  місць  для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків    середньооблікової   чисельності   штатних працівників  облікового  складу  за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. 
    Згідно зі статтею 12 Закону «Про охорону праці» підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
    Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством (ст.. 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»). Навіть якщо інвалід сам наполягає на порушенні медичних рекомендацій при прийомі на роботу чи під час трудових відносин, то роботодавець не має права цього зробити, бо порушить законодавство про працю та про охорону праці.
    Гарантії для працівників-інвалідів, а саме:
  • випробування не встановлюється при прийнятті на роботу інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи (ст..26 КЗпП);
  • працюючий інвалід має право відмовитися працювати в нічний час і надурочно (ст. 55,63 КЗпП);
  • за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності (ст. 9 Закону «Про охорону праці»);
  • за проханням інваліда може встановлюватись режим роботи на умовах неповного робочого дня (тижня). До того ж на власника покладено зобов’язання, зокрема, організовувати навчання, перекваліфікацію, працевлаштування інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням медичних рекомендацій (ст.. 172 КЗпП);
  • у випадку скорочення чисельності або штату працівників інваліди війни та працівники-інваліди, які зазнали на цьому підприємстві трудове каліцтво або професійне захворювання мають переважне право залишитися на роботі при рівній з іншими працівниками продуктивності праці й кваліфікації (ст. 42 КЗпП).
 
 
Прочитано 101 раз Последнее изменение Субота, 05 Травень 2018 11:53
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация