UkraineNOW

 

 

Искать


 

Вівторок, 27 Березень 2018 11:44

«Інтерв’ю Дня» на телеканалі «Акцент» на тему "Атестація робочих місць за умовами праці"

Оцените материал
(6 голосов)

«Інтерв’ю Дня» на телеканалі «Акцент» на тему "Атестація робочих місць за умовами праці"

  «Інтерв’ю Дня» телеканалу «Акцент» 23.03.2018р. на тему "Атестація робочих місць за умовами праці" надав начальник відділу експертизи умов праці Управління з питань праці ГУ Держпраці у Луганській області Нагорний В.В.

   Атестація робочих місць за умовами праці

   Однією із конституційних засад є право працюючих на належні, безпечні та здорові умови праці, яка закріплена у ч. 3 ст. 43 Конституції України.

  Одним із заходів соціального захисту працівників  є своєчасно проведена атестація  робочих місць за шкідливими умовами праці, яка надає можливість встановлення пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

  Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах  і в організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків, як тепер, так і в майбутньому.

  Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

  Ст. 5 Закону України «Про охорону праці» визначено, що при укладенні трудового договору працівник має бути проінформований роботодавцем під розписку про умови праці на підприємстві, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

  Атестація робочих місць проводиться на виконання вимог Закону України «Про охорону праці» (ст. 7, 13) згідно з порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992. №442, і відповідно до Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України і Головним санітарним лікарем України від 01.09.1992. №41.

   Періодичність атестації встановлюється підприємством у колективному договорі, але не рідше одного разу на 5 років.

  Проведення атестації робочих місць є однією із витрат на охорону праці, та відповідно до ЗУ «Про охорону праці», роботодавець має виділяти на охорону праці не менше як 0,5 % фонду оплати праці за попередній рік (крім бюджетних підприємств).

  Для того, щоб з’ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також: Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці та Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня.

  Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць.     Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.

  Атестація робочих місць необхідна:

 Керівнику, оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається саме на керівника підприємства.

Працівнику, тому що атестація робочих місць є правовою підставою надання на підприємстві компенсацій та гарантій для працівників із шкідливими і небезпечними умовами праці (доплат до заробітної плати, додаткових оплачуваних відпусток, спеціального харчування).

  Надання пільг та компенсацій за роботу у шкідливих умовах праці без проведення атестації робочих місць за умовами праці є необґрунтованим, на разі інспекційного відвідування, інспектори з праці мають право зазначити це як порушення вимог законодавства про працю. Таким чином проведення атестації робочих місць є обов’язковою умовою додержання законодавства про працю.

  Законодавством передбачена адміністративна відповідальність за порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці, порядку її проведення, а також ненадання працівникам пільг і компенсацій за шкідливі умови праці. Це будуть штрафні санкції, які накладатимуться рішенням суду за результатами розгляду матеріалів адміністративної справи у розмірі від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Прочитано 407 раз Последнее изменение Середа, 28 Березень 2018 06:51
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация