Искать


 

Понеділок, 18 Січень 2016 11:43

ГУ Держпраці у Луганській області інформує: надання долікарської допомоги при виробничих отруєннях

Оцените материал
(1 Голосовать)

 ГУ Держпраці у Луганській області інформує: надання долікарської допомоги при виробничих отруєннях

Під час виконання професійних обов’язків одним із нещасних випадків може стати отруєння. Отруєння може спричинити харчові продукти, хімічні речовини, які потрапляють на шкіру чи у внутрішні органи. Головне управління Держпраці у Луганській області роз'яснює специфіку надання першої медичної допомоги при різних видах отруєння.

При отруєннях необхідно негайно викликати лікаря, а до його прибуття якнайшвидше припинити контакт потерпілого з токсичною речовиною та видалити отруту з організму або (при неможливості видалення) нейтралізувати її дію організмі.

При потраплянні отруйних речовин на шкіру необхідно терміново змити уражену ділянку тіла водою з милом.

Якщо токсична речовина потрапила в організм через стравохід, ефективним засобом для виведення отрути є промивання шлунку. Для цього потерпілому дають випити відразу кілька склянок води з питною содою (1 чайна ложка на 1 склянку води) чи зі слабким розчином марганцевокислого калію (блідо-рожевий колір) і, натиснувши на корінь язика, викликають блювання.

Промивання шлунку проводять 3 – 4 рази. Після цього дають 5 – 8 таблеток активованого вугілля. Для очищення кишечник використовують сольове (20 г солі на 0,5 склянки води) або будь-яке інше проносне.

При втраті свідомості потерпілого необхідно покласти без подушки, краще на живіт, голову повернути в сторону, щоб уникнути попадання блювотних мас у дихальні шляхи, дати нюхати ватку, змочену нашатирним спиртом. Перебуваючому в непритомному стані категорично заборонено робити промивання шлунку, оскільки вода може потрапити в дихальні шляхи та спричинити смерть.

Якщо отруєння виникло внаслідок потрапляння в шлунок кислоти чи лугу, то до прибуття швидкої допомоги необхідно негайно видалити слину та слиз із рота потерпілого. Для цього, загорнувши чайну ложку в шматок марлі, хустинку чи серветку, протирають ротову порожнину. Якщо виникли ознаки задухи, проводять штучне дихання (краще способом “рот до носа”, оскільки слизова оболонка рота обпечена).

Промивати шлунок категорично заборонено, оскільки це може посилити блювання, призвести до потрапляння кислоти чи лугу в дихальні шляхи. Можна лише дати потерпілому випити 2 – 3 склянки води, щоб розбавити кислоту чи луг і зменшити їх припікальну дію. Не можна пробувати “нейтралізувати” агресивні рідини, даючи слабкий луг при отруєнні кислотою, чи слабку кислоту при отруєнні лугом, оскільки при цьому утворюється велика кількість вуглекислого газу, що призводить до розтягування шлунка, посилення болю та кровотечі.

При отруєнні чадним газом потерпілого необхідно негайно вивести (винести) на свіже повітря, покласти на спину, розстібнути комір, пояс. Найкращий лікувальний засіб – тривале вдихання кисню. Тому, при можливості, необхідно відразу принести з аптеки кисневі подушки. На голову та на груди кладуть холодний компрес.

При непритомності потерпілому дають нюхати ватку, змочену нашатирним спиртом.

У випадку відсутності дихання потрібно відразу розпочати штучне дихання способом “рота до рота” або “рота до носа.“ При цьому людина, яка надає допомогу, робить видих із своїх легень у легені потерпілого безпосередньо в його рот чи ніс.

Рятівник знаходиться збоку від потерпілого, накладає на його рот чисту марлю (бинт) або хустинку, робить глибокий вдих, а потім, щільно притиснувши свій рот до рота потерпілого (при цьому, як правило, закриває ніс потерпілого своєю щокою, або робить це рукою), вдуває повітря в його легені. Грудна клітка потерпілого розширюється. Потім рятівник відхиляється назад і робить новий вдих, а в потерпілого за рахунок еластичності легенів та грудної клітки здійснюється пасивний видих. В цей час його рот повинен бути відкритим. Частота вдування повітря повинна становити приблизно 12 разів за хвилину, тобто кожні 5 секунд. Аналогічно проводиться штучне дихання способом “рота до носа”, при цьому вдувають повітря через ніс, а рот потерпілого повинен бути закритим.

рот в нос - копия - копия

Перша допомога при отруєнні сильнодіючими отруйними речовинами (хлором, аміаком та ін.) полягає, передусім, у негайному захисті органів дихання потерпілого. Для цього на нього одягають протигаз або ватно-марлеву пов'язку, попередньо змочену водою або 2% розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а при отруєнні аміаком – 5% розчином лимонної кислоти. Далі необхідно винести потерпілого із зараженої зони. При зупиненні дихання необхідно зробити штучне дихання. Уражені місця шкіри, рот, ніс, слизові оболонки очей необхідно промити водою. В очі слід закапати по дві-три краплі 30% розчину альбуциду, а в ніс – оливкову олію.

Головне управління Держпраці у Луганській області підкреслює важливість цих знань для кожного працівника, адже ця інформація може врятувати життя вашим колегам.

 

Прочитано 1375 раз
Автор

Автор-редактор статей

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Дополнительная информация